ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Niedziela
24 Września 2023
Imieniny obchodzą
Gerard, Gerarda, Gerhard, Maria, Teodor,
Tomir, Uniegost

Do końca roku zostało 99 dni.
Zodiak: Waga
Start Doradca zawodowy
ROK SZKOLNY 2019/2020 PDF Drukuj Email

Pożegnanie klas ósmych


26 czerwca o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej w obecności dyrektora i wychowawców odbyła się uroczystość, podczas której po krótkim programie artystycznym zostały wręczone świadectwa uczniom klas ósmych.

Pani dyrektor, mgr Jolanta Handziuk, przypomniała uczniom, by w okresie letnim przestrzegali zasad bezpieczeństwa i cieszyli się czasem odpoczynku. Podziękowała też uczniom za ich pracę, sukcesy odnoszone na konkursach, a nauczycielom podziękowała za trud wykonywania pracy.


 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny "Mój wymarzony zawód"

 

Uczniowie klas I - III brali udział w konkursie plastycznym "Mój wymarzony zawód". Wszystkich prac było 36.

I miejsce Alicja Mandrysz kl. III

II miejsce Emilia Mączyńska i Rafał Szymiczek z kl. III

III miejsce Jakub Jasita kl. Ib

oraz wyróżnienia otrzymali: Laura Magnowska kl. III, Jakub Kiełkowski kl. II, Jakub Glenc kl. Ia.


I miejsce Alicja Mandrysz kl. III

 


 

II miejsce Emilia Mączyńska i Rafał Szymiczek z kl. III 

 

III miejsce Jakub Jasita kl. Ib 

Wyróżnienie: Laura Magnowska kl. III, Jakub Kiełkowski kl. II,

Jakub Glenc kl. Ia.


 

 

 

 

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego

dla klas 1-8-

Ulubiona postać z Baśni Andersena


W głosowaniu on line wzięło udział 58 osób- uczniów i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, a zwycięzcom gratuluję.
1 miejsce- Karolina Makoś-kl.7-50% głosów
2 miejsce-Alicja Polnik -kl.7- 37,9% głosów
3 miejsce-Marta Gensty-kl. 8a -32,8% głosów
4 Barbara Pańków -1b -22,4 % głosów
5 Marlena Winkler -kl.7 i Monika Żymełka-1b -24,1%

 

 

Karolina MakośAlicja Polnik


 

Marta Gensty


 

Barbara Pańków


 

Marlena Winkler


 

Monika Żymełka

 

 

 

Dzień Mamy

klasa III

 

 

Zobacz więcej»


 

Staw i jego mieszkańcy

klasa II

 

 

 

Zobacz więcej»

 

 

Akademia Puchatka, czyli jesteśmy bezpieczni


Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w XI edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to największy w Polsce program edukacyjny poświęcony tematyce bezpieczeństwa zarówno w świecie wirtualnym jak i realnym. Poza zasadami korzystania z sieci, dzieci poznały reguły bezpiecznego zachowania się w domu, w szkole i na wycieczce, przekonały się też, jak istotne jest bycie uważnym i widocznym na drodze. Po przeprowadzeniu zajęć uczniowie wzięli udział w Wielkim Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa.

Matematyczny talent

 


Z prawdziwą dumą informujemy, że uczeń klasy ósmej, Szymon Bukowski, otrzymał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Nie jest to pierwszy jego sukces: od wczesnych lat szkolnych nie  bał się wyzwań, chętnie przyswajał wiedzę wykraczającą poza podstawę programową i wielokrotnie odnosił sukcesy w konkursach matematycznych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i międzynarodowym. Lista jego dotychczasowych osiągnięć jest naprawdę imponująca. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Mobilna pracownia multimedialna w SP3!
Dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie #OSEWyzwanie organizowanym przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej 6 maja szkoła wzbogaciła się o 16 laptopów. W konkursie wzięło udział 1606 placówek z całej Polski.

By zawalczyć o mobilną pracownię, należało spełnić kilka warunków formalnych, czyli zgłosić szkołę do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja przystąpienia do programu OSEhero oraz wzięcie udziału w Tygodniu Kodowania. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Sukces zawdzięczamy zespołowi nauczycieli – p. Annie Jasiek, p. Hannie Łopacz i p. Dominice Rduch, autorom projektu plastycznego: Agacie Jarosz, Karolinie Makoś, Soni Swobodzie i Bartkowi Twardowskiemu oraz wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w wyzwania CodeWeekPL.

Nowa pracownia czeka już na swoich użytkowników.


Mam prawo uczyć się na błędach


Tradycją Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie jest coroczna organizacja wojewódzkiego konkursu literackiego związanego z prawami dziecka. W tym roku odbywał się pod hasłem: Dziecięce prawa i obowiązki - mam prawo uczyć się na błędach” i przyświecały mu słowa Janusza Korczaka: Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Literackie zmagania objął patronatem Burmistrz Miasta Pszów, p. Czesław Krzystała.

Wśród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: III miejsce w kategorii uczniów starszych zajęła uczennica klasy ósmej, Maria Pałka. Gratulujemy!

Nagrody dla zwycięzców ufundował Urząd Miasta Pszów. Serdecznie dziękujemy.

#bądźmyrazem


COVID-owa rzeczywistość zmusiła nas do szukania nowych rozwiązań. Zgodnie z zasadą: nie ma problemów, są wyzwania - do sieci przeniosły swoją działalność szkolna biblioteka i świetlica, za pośrednictwem Facebooka prelekcje profilaktyczne prowadzi szkolna pielęgniarka, dwa razy w tygodniu uczniowie mają okazję zagrać online w kalambury z psychologiem i pedagogiem, a przy okazji pogawędzić na chacie.

Dla dzieci i rodziców przygotowano padlety zawierające pomysły na radzenie sobie z nudą,  materiały dotyczące nauki zdalnej, metod zarządzania czasem i organizacją dnia, bezpieczeństwa w sieci oraz sposobów szukania motywacji, która nie zawsze przecież chce współpracować.

Nie zrezygnowaliśmy z przewidzianych w szkolnym kalendarzu aktywności. Uczniowie nadsyłają swoje prace plastyczne, biorą udział w akcjach takich jak Dzień Strażaka, Dzień Ziemi, patriotyczne święta majowe, Dzień Książki oraz w wydarzeniach promujących empatię i tolerancję - Dzień Osób z Zespołem Downa czy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chętni mają do dyspozycji listę konkursów, w których mogą zaprezentować swoje talenty. Mamy nadzieję, że to zabezpieczenie pozwoli nieco lżej znieść niedogodności towarzyszące obecnej sytuacji.

Szanowni Państwo – Rodzice i Nauczyciele, Drodzy Uczniowie, jako dyrektor szkoły dziękuję za dotychczasową współpracę. Wierzę, że wspólnymi siłami wyjdziemy z tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji obronną ręką, bogatsi o nowe umiejętności, które wykorzystamy po powrocie do szkoły. Niezmiennie życzę wszystkim zdrowia, energii i pogody ducha.

Z poważaniem

Jolanta Handziuk

PS Dzieciaki, tęsknimy za Wami!

 


"W barwach biało- czerwonych"


30 kwietnia w klasie 1 b odbyła się lekcja online, podczas której zostały omówione święta majowe oraz związane z nimi symbole narodowe.

Uczniowie oglądali fotografie, na których uwieczniono pierwszomajowe pochody, poznali historię i znaczenie symboli narodowych, dowiedzieli się również, czym jest konstytucja.

Podczas zajęć ubranym w barwy narodowe pierwszoklasistom towarzyszyły wcześnie przygotowane biało-czerwone flagi.

Uczniowie wykonali także prace plastyczne na konturze Polski.

 

Franciszek i Jakub

Maja i Monika

 

Karol i Radosław

 

 

 

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja


30 kwietnia 2020 r. odbył się szkolny konkurs z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, skierowany do uczniów klas IV-VIII. Był to pisemny test o wydarzeniach i postaciach związanych z tym ważnym dla Polaków wydarzeniem historycznym. Pytania zostały wysłane indywidualnie do każdego ucznia poprzez dziennik elektroniczny.

 

Dzień Ziemi


W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie z klas 1a i 1b wykonali plakaty o tematyce ekologicznej pt."Ratujmy Ziemię".

 


Zobacz więcej»

 

Uczniowie z klas 4-8 w ramach lekcji plastyki również  wykonali plakaty pt. Nasza Ziemia-Nasza Matka.

 

Klasa 1 b

 

22.04.2020 w ramach obchodów Dnia Ziemi klasa 1b uczestniczyła w 2 lekcjach on line (Zoom). W czasie których uczniowie oglądali bajkę edukacyjną pt. Ekologiczny dom, z której morał był taki: Warto być eko serio dzieciaki. Uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów, dowiedzieli się jak długo rozkładają się poszczególne śmieci, co to jest recykling, a także oglądali ogromne pływające plamy śmieci na ocenach, które wzbudziły wiele emocji.
Uczniowie wykonali także kreatywne zadania: Plakat "Ratujmy Ziemię! oraz przedmiot domowego użytku lub zabawkę z materiałów przeznaczonych do recyklingu np. z butelek plastikowych, kubeczków, nakrętek itp.

Pomysłów było bez liku! Pojawiły się podkładki pod szklanki, wytłoczka na jajka zamieniła się w krokodyla, z butelki powstała świnka, ufoludki z rolek i nakrętek, myszki z opakowań jajek kinder. Powstał także domek z kartonu, ogromny krokodyl w wytłoczek, robot, jednorożec, wiatrak! Zabawkowy zawrót głowy! Gratulujemy kreatywnych pomysłów!

 

Alan i Karol

Kacper i Franciszek

Jakub i Dawid


Lena i Basia


Szymon i Monika


Maja i Stanisław

Basia i Roksana

Kinga i Radosław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestem z Was dumna!

Wychowawczyni 1b
Wiosna w klasie trzeciej


 

Zobacz więcej»

 

 

Walentynkowe pląsy 

14 lutego sala gimnastyczna zamieniła się w salę balowo-dyskotekową: najpierw opanowały ją postacie z bajek i baśni, wszelkiego rodzaju bohaterowie – zarówno w mundurach jak i pelerynach, królewny, księżniczki, jednorożce, koty, słowem – bogactwo kolorów, faktur i błyskotek. Uczniowie klas starszych podeszli oszczędniej do tematu stroju, postawili za to na wspólne tańce i międzyklasową integrację pod czujnym okiem przedstawicieli szkolnego samorządu. Na zapleczu zaś - „skryci przed ciekawskich wzrokiem” – szkolili swe umiejętności kandydaci do zespołu odpowiedzialnego za nagłośnienie szkolnych uroczystości, co więcej ich szeregi po raz pierwszy w historii zasiliła dziewczyna!


Nie każdemu pączkowi krepel


Obfitość pączków przygotowanych na pożegnanie karnawału, pączkujące talenty plastyczno-literackie piątoklasistów, którzy w ramach edukacji literacko-medialnej wystawili przedstawienia według własnych scenariuszy, a przy okazji popisali się również niezwykłym talentem plastycznym, projektując postacie, którym następnie użyczyli głosu, a wreszcie pączkujące, czy raczej radośnie pęczniejące, nasiona wszelakie, przy użyciu których pierwszoklasiści zakładali swoje pierwsze uprawy, zdobywając sprawność małego ogrodnika… Tak, luty zdecydowanie stał pączkiem!


Dzień Języka Ojczystego

 

W piątek 21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Dbałość o język ojczysty to synonim miłości do rodzinnego kraju, wyraz patriotyzmu. Uczniowie klas 4-6 dali temu wyraz, uczestnicząc w wyjątkowych zmaganiach językowych. Nie zabrakło łamańcow językowych, krzyżówek, łamigłówek ortograficznych, przysłów, kodów QR, smartfonów i językowego escape roomu. Uczniowie poznali też najczęstsze błędy językowe, stworzyli słowniczek gwary uczniowskiej oraz wykonali piękne plakaty promujące język ojczysty. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i udowodnili, "iż Polscy nie gęsi i swój język mają".  Przeprowadzono również ankietę, dzięki której wyłoniono słowo cieszące się wśród uczniów największą popularnością. Zwycięzcą okazało się wcale nie takie nowe XD,  przy okazji światło dzienne ujrzały językowe przyzwyczajenia każdej z klas.


DZIEWCZYNY NA MEDAL!

 


25 lutego nasze dziewczyny – Emilia Gajda, Julia Urbas, Natalia Sowa, Nikola Mańka  i Zuzanna Marcinkiewicz - zajęły piąte miejsce w Mistrzostwach powiatu w łyżwiarstwie szybkim dziewcząt klas 4-6. Kilka dni później, 4 marca, na lodowisku w Pszowie zostały rozegrane Igrzyska Młodzieży Szkolnej w łyżwiarstwie szybkim dziewcząt i chłopców klas 7-8. Tym razem nasza reprezentacja dziewcząt w składzie: Agnieszka Chrósz-Fuja, Alicja Polnik, Karolina Bauerek, Maria Pałka oraz Natalia Bizoń zajęła trzecie miejsce

w powiecie. Reprezentacja chłopców natomiast w składzie: Dawid Śmietański, Gabriel Franiczek, Kamil Piechota , Mateusz Cichoń oraz Mateusz Maks uplasowała się na miejscu piątym. Gratulujemy!


Szach-mat


25 lutego Trójka gościła w swoich murach młodych szachistów, którzy zjechali się ze wszystkich pszowskich szkół, by wziąć udział w I Miejskim Turnieju Szachowym "Zagraj partyjkę". Rywalizowało ze sobą ośmioro uczestników. Ostatecznie na podium stanęło dwóch naszych trzecioklasistów:  pierwsze miejsce zajął Adam Żołna, a trzecie miejsce Błażej Franiczek.

Po szachu przyszedł czas na mat…ematykę. 26 lutego nasi trzecioklasiści wzięli udział w Miejskim Konkursie Matematycznym, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Pszowie. Paulina Glenc, Emilia Mączyńska i Adam Żołna zmagali się z trudnymi zadaniami. Ostatecznie Adam wywalczył drugie miejsce! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Kreatywnie w Trójce


Co się stanie, jeśli oddamy inicjatywę w ręce uczniów?  Mogliśmy się o tym przekonać 9 i 10 marca, kiedy to szkoła zamieniła się w laboratorium, w którym
i młodzież, i nauczyciele mieli okazję wcielić się w nieco inne niż zazwyczaj role.

Uczniowie klas IV – VIII pracowali nad projektami (których tematykę sami wcześniej zaproponowali), ukazując swoje pasje, ukryte talenty i kreatywność. Były zatem warsztaty z origami, kaligrafii, nauka gry na gitarze, planszówki, kodowanie, animowanie, budowanie konstrukcji z tektury, zajęcia plastyczne, Lego, warsztaty taneczne i fotograficzne, modelarstwo, stolarka i penspinning. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Drugiego dnia odbyło się oficjalne podsumowanie projektów i zaprezentowanie efektów pracy poszczególnych grup  na forum.

Postawiliśmy na budowanie relacji, kreatywność i rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak współpraca, sprawna komunikacja, otwartość na nowe rozwiązania, krytyczne myślenie  oraz budowanie relacji, które są obecnie tak poszukiwane na rynku pracy. Uśmiechnięte twarze sugerowały, że inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony naszych uczniów, pojawiły się też pytania, kiedy planowana jest kolejna edycja Dni Kreatywności.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto, które w naszym kraju obchodzimy od niedawna. Aby upamiętnić ten dzień, uczniowie klas VIII wykonali plakaty, na których zaprezentowali żołnierzy podziemia, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy. Na lekcjach historii odbyły się pogadanki, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne dla Polaków jest święto obchodzone 1 marca.

 


Podróże realne i online


Koniec roku upłynął pod znakiem wyjazdów. 21 listopada piątoklasiści mieli okazję przyjrzeć się bliżej ofercie Wielkiego Świata Techniki w Czechach. STC, które powstało na terenie dawnej kopalni i huty Vitkovice, to miejsce, w którym dotykanie eksponatów czy samodzielne odkrywanie praw nauki jest jak najbardziej pożądane, a różnorodność urządzeń, ekspozycji, pokazów i instalacji pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

16.12.2019r. uczniowie klas VIa i VII podążyli do stolicy Dolnego Śląska. Miłośnicy mocnych wrażeń mogli podziwiać panoramę Wrocławia z 49. piętra wieżowca SkyTower, różnorodna oferta Jarmarku Bożonarodzeniowego syciła oczy i żołądki, zaś dekoracje w galerii Magnolia pozwoliły poczuć magię zbliżających się świąt.

17 grudnia z kolei czwarto- i piątoklasiści wyjechali do Wodzisławskiego Centrum Kultury, by poznać zupełnie nową, dwujęzyczną, współczesną wersję znanej baśni o Czerwonym Kapturku. Przedstawienie było bardzo zabawne, pełne nawiązań do współczesności i błyskotliwych dialogów zarówno w języku polskim jak i angielskim. Uczniowie spędzili czas, łącząc przyjemnie z pożytecznym, ponieważ mieli okazję odkrywać magię teatru, a jednocześnie sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego.

Dzisiejsza technologia pozwala również podróżować bez opuszczania szkoły. Dzięki projektowi "Internetowy teatr TVP dla szkół" uczniowie wybranych klas mieli okazję obejrzeć emitowany na żywo spektakl "Staś i zła noga" poruszający problem niepełnosprawności i problemów z nią związanych. Tym razem był to efekt współpracy aktorów Teatru Śląskiego i Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.


Przedstawienie świąteczne


9 grudnia sala gimnastyczna naszej szkoły zmieniła się w Dolinę Muminków, której mieszkańcy przygotowywali się do przeżycia swojej pierwszej Wigilii. Goście, którzy tego popołudnia odwiedzili nas nadzwyczaj licznie (nieraz całymi rodzinami), byli świadkami odkrywania przez rodzinę trolli magii świąt. Członkowie szkolnego koła teatralnego, wykorzystując opowiadanie autorstwa Tove Jansson pt. „Choinka”, chcieli przypomnieć zebranym, że święta to nie tylko okres gorączkowych przygotowań, zakupów i porządków, ale przede wszystkim chwile spędzane z bliskimi, pełne życzliwości  i radości, jaką daje nam obecność drugiego człowieka.

Warto wspomnieć, że widzami spektaklu byli nie tylko nasi uczniowie i ich rodzice, ale też podopieczni Przedszkola nr 3, którzy również przyjęli nasze zaproszenie.

Program artystyczny nie był jedynym punktem tego wieczoru: świąteczny kiermasz oferował możliwość zakupu bożonarodzeniowych ozdób i wypieków, a uzyskany zysk zasilił konto Rady Rodziców.

Mamy nadzieję że świąteczny wystrój, kameralny nastrój, przygotowany program, oprawa muzyczna, taneczne popisy reniferów i aniołów, zapach ciasta, kawy i korzennych przypraw, pozostawiły w pamięci gości wrażenia na tyle miłe, że w przyszłym roku spotkamy się w podobnym – co najmniej tak samo licznym – gronie.


Sukcesy naszych uczniów


22 listopada w pszowskim MOK-u odbyła się gala V Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej organizowana pod patronatem senator Ewy Gawędy oraz honorowym patronatem ks. prof. Jerzego Szymika. Nasi uczniowie dwukrotnie pojawili się na podium: w kategorii klas IV-VI drugie miejsce wywalczyła Alicja Libowska, zaś w kategorii klas VII-VIII - miejsce trzecie zdobyła Natalia Siedlanowska.

Marek Kotala 12 grudnia został wicemistrzem XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia w kategorii klas V-VI na szczeblu rejonowym. Poradził sobie świetnie zarówno z rozwiązaniem testu, jak i zadaniem praktycznym, w którym należało wykazać się znajomością metod i technik udzielania pierwszej pomocy.


Coś dla ciała i ducha


Końcówka roku przyniosła szereg działań gwarantujących dobre samopoczucie: były i wspólne śpiewy podczas audycji umuzykalniających, i integracja w czasie klasowych zabaw andrzejkowych oraz spotkań opłatkowych, i radość z wizyty Mikołaja i jego pomocników, którzy tańcem i łakociami przypominali o nadchodzących świętach.

Uczniowie angażowali się również w akcje charytatywne takie jak Góra Grosza czy Dzień Pluszowego Misia z Fundacją Mam Marzenie, zbiórka zabawek dla dzieci z dziennego Domu dla Dzieci w Raciborzu. Akcje przypomniały, że wspólne działanie może mieć ogromną moc, która może wnieść kilka radośniejszych  chwil w życie dzieci przebywających w domach dziecka, rodzinach zastępczych i oddziałach onkologicznych. W szkole działała również Marzycielska Poczta, która z jednej strony przypomniała nieco zapomnianą sztukę pisania listów, z drugiej pozwoliła poznać problemy kilkorga młodych ludzi, którzy na co dzień zmagają się z poważnymi chorobami.

Dzień Kundelka25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. Z myślą o niechcianych zwierzętach przebywających w raciborskim schronisku uczniowie jednej z klas zorganizowali zbiórkę funduszy, które przeznaczyli na zakup karmy. Gofry, tosty, hot dogi i domowa lemoniada przyniosły ostatecznie niemal 1400 złotych zysku! Szóstoklasiści zakupione dobra dostarczyli osobiście, składając wizytę w schronisku. Zmaganiom kulinarnym towarzyszyła zbiórka akcesoriów (obroże, smycze, koce, żwirek, itp.), które również przekazano pracownikom schroniska.

W tym miejscu dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji: Radzie Rodziców, która zaakceptowała pomysł i objęła go patronatem, Pani Karolinie, która wspierała nas w kuchni oraz tym wszystkim, którzy skusili się na nasze kulinarne propozycje.
Specjalnie podziękowania również dla pani Anny Franiczek i pracowników „ABC dla Zwierząt”, którzy już po raz drugi wsparli naszą zbiórkę, dodając do zamówienia ogromny wór karmy, wsparcie logistyczne (Pani Justyno, jest pani niezastąpiona!) i dobre słowo!

Ogólnopolski Tydzień Kariery


Tegoroczny OTK odbywał się pod hasłem "Pasja, profesja, powołanie". W ramach spotkań z przedstawicielami zawodów gościliśmy zawodowego żołnierza, pszczelarza, przedstawiciela centrum usług finansowych oraz prawnika. Każdy z gości wprowadzał słuchaczy w arkana swojej profesji, każdy z pasją opowiadał o ciekawostkach, ale też wymaganiach, przed jakimi stanie kandydat, który na poważnie chciałby zająć się jednym z wymienionych wyżej zawodów.

Uczniowie jednej z klas ósmych uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez panią Agnieszkę Oślizło-Miler, doradcę zawodowego z jastrzębskiego Młodzieżowego Centrum Kariery. Zapoznali się m.in. z działalnością Ochotniczych Hufców Pracy, pojęciem pracownika młodocianego, warunkami podjęcia pracy przez nastolatka, sposobem wyszukiwania ciekawych ofert pracy.

OTK to nie tylko podejmowanie gości, ale też wyjazd najstarszych uczniów do Technikum Ekonomicznego w Wodzisławiu Śląskim. Poza poznaniem kierunków oferowanych przez szkołę, ósmoklasiści wysłuchali prelekcji dotyczącej rynku pracy, zawodów deficytowych i nadwyżkowych, niebezpieczeństw, jakie dla miejsc pracy niesie ze sobą narastająca automatyzacja.


101 lat Niepodległej14 listopada miały miejsce uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości.  Klasyczny montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów najstarszych klas przypomniał wzruszający moment, kiedy to Polska odzyskała swoje miejsce na mapach świata.

Kilka dni wcześniej, 8 listopada, uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do akcji „Szkoła do hymnu!” rekomendowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej: o godzinie 11.11 w murach szkoły rozbrzmiały pierwsze takty „Mazurka Dąbrowskiego”.

Zdrowe drugie śniadanie
28 października wszyscy uczniowie poczuli się przez chwilę jak uczestnicy „MasterChefa”: czasu niewiele, emocji ogrom, a tu zdrowe drugie śniadanie samo się nie przygotuje!
Zaczęło się niewinnie od warsztatów prowadzonych przez panie dietetyczki, które odpowiedziały na zaproszenie szkolnego pedagoga. Uzbrojeni w niezbędną wiedzę uczniowie wrócili do klas i wcielili w życie swoje wizje posiłków, które następnie zaserwowali na wspólnym szkolnym śniadaniowym stole. Czego tam nie było! Kanapki, sałatki, owocowe szaszłyki, musy... I wszystko na wyciągnięcie ręki - uczta (do tego zdrowa) dla oka i podniebienia!

Dzisiejsza akcja była też świetną okazją, by spędzić kilka chwil razem, popracować w grupie (poradzić sobie z presją czasu i podziałem obowiązków), ale też indywidualnie (np. doskonalić sztukę polowania na upatrzoną przekąskę).

Akcja Ciacho!


W dniach 22-25 października uczniowie klasy 6a pod patronatem i we współpracy z Radą Rodziców przeprowadzili akcję, z której dochód przeznaczony został na doposażenie szkolnej bazy sportowej w nowy sprzęt.  Domowej roboty ciasta, babeczki, galaretki owocowe z bitą śmietaną i soki znikały w ekspresowym tempie. Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej (uczniom, rodzicom, pani dyrektor, nauczycielom, pracownikom obsługi) za wsparcie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.  Uczniowie wraz ze swymi rodzicami bardzo chętnie zaangażowali się w realizację słodkiego kiermaszu, dzięki czemu udało im się zebrać kwotę 1274zł.

Czy można polubić czytanie?


Oto jest pytanie! W szkole podejmowane są rozmaite akcje, które pozwalają młodzieży spojrzeć na książkę nieco łaskawszym wzrokiem, wszak nie każda z nich jest obowiązkową lekturą. Pomocna w dobrowolnym sięganiu po nowe tytuły może się okazać znajomość ciekawostek z życia ich autorów: trzecioklasiści wybrali swoich faworytów i wykonali plakaty przybliżające biografie pisarzy tworzących z myślą o najmłodszych czytelnikach. Nie zapominajmy też o Dniu Postaci z Bajek – na korytarzach pojawili się bohaterowie komiksów i baśni.

Od września uczniowie klas starszych poza zbiorami szkolnej biblioteki mogą skorzystać z zasobów podręcznej biblioteczki mieszczącej się w sali polonistycznej  - książki o tematyce młodzieżowej (nowości i klasyka) oraz popularnonaukowej niecierpliwie przebierają stronicami; nie jest to typowy bookcrossing, ale nie wymaga zakładania karty bibliotecznej. I to jeszcze nie wszystko: od niedawna miłośnicy języka Szekspira  mają okazję szlifować swoje umiejętności, sięgając po oryginalne anglojęzyczne tytuły zgromadzone w pracowni językowej. Jak widać, wymówek usprawiedliwiających niesięganie po książki, ubywa.

Profilaktyka dla każdegoPaździernik i listopad to czas aktywnej profilaktyki uzależnień. Uczniowie klas V-VIII wzięli udział w lekcjach poświęconych zdrowym sposobom spędzania czasu wolnego i niebezpieczeństwom związanym z używaniem substancji stosowanych w e-papierosach.

4 listopada gościliśmy pana Michała Gluzka - trenera umiejętności społecznych, doktoranta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To z punktu widzenia praktyka właśnie przybliżył rodzicom i nauczycielom przybyłym na spotkanie zjawisko cyberprzemocy, które od kilku lat przybiera na sile i dotknąć może każdego. Jak odnajdują się w internetowej przestrzeni cyfrowi tubylcy, a jak cyfrowi imigranci - co zrobić, by wspomnianą przestrzeń uczynić bezpieczniejszą? Wydawać by się mogło, że temat jest już bardzo wyeksploatowany, a jednak kilka przytoczonych przez prowadzącego anegdot przypomniało, że czujności nigdy za wiele. Poruszono również temat trudnej sztuki nawiązania porozumienia z nastolatkiem.

18 listopada z kolei odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas szóstych pod hasłem „C2H5OH – debata za i przeciw”. Uczestnicy zostali zapoznani z negatywnym działaniem alkoholu na organizm człowieka, z pojęciem zatrucia alkoholowego. Poznali również definicję i mechanizm uzależnienia oraz jego objawy. Szczególnie istotne znaczenie miało przekazanie ważnych informacji na temat zachowań asertywnych i korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu.

Obydwa spotkania zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pszowie, za co serdecznie dziękujemy.

Dzień JeżaCzas opadających liści to pretekst do prowadzenia w przydomowych ogrodach ostatnich prac porządkowych. Ofiarą nadmiernej dbałości o estetykę padają niestety drobne zwierzęta, które tracą możliwość bezpiecznego przezimowania. Należą do niech m.in. jeże.13 listopada uczniowie klasy Ib wzięli udział w szeregu działań, które miały uwrażliwić ich na los tych niewielkich zwierząt: poznali ciekawostki z życia jeży, opracowali informacje dotyczące ich wyglądu, środowiska życia, pożywienia, trybu życia, śladów, ochrony. Ostatnim etapem zabawy była praca plastyczna, czyli wykonanie jeżyka z papierowego talerzyka.

Sukcesy plastyczne pierwszoklasistek


Barbara Panków oraz Lena Piszczek zdobyły wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym pt. „Jesień w parku”. Konkurs odbył się Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wodzisławiu. Pierwszy etap polegał na wykonaniu pracy plastycznej będącej ilustracją wysłuchanego wiersza, drugi – na złożeniu liści techniką origami i wkomponowaniu ich w pracę. Basia i Lena świetnie poradziły sobie z zadaniem, mimo że były najmłodszymi uczestniczkami - jako jedyne reprezentowały uczniów klas pierwszych. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych!

Razem!

14 listopada uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią pedagog z wodzisławskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Spotkanie było wspaniałą okazją do lepszego poznania siebie, kolegów z klasy i wychowawcy. Jesteśmy przekonani, że rady przekazane przez panią Asię sprawią, że czwartoklasiści będą wobec siebie jeszcze bardziej życzliwi.

Tydzień Edukacji Globalnej


Jedna z klas szóstych realizuje w ramach godzin wychowawczych program Polskiej Akcji Humanitarnej – „Godziny wychowawcze ze światem”. Jednym z punktów jest zorganizowanie w szkole Tygodnia Edukacji Globalnej, w czasie którego będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu możemy - my, przeciętni ludzie - opóźnić katastrofę ekologiczną, która staje się faktem.

20 listopada uczniowie usiedli do maszyn i pod okiem mam uszyli z niepotrzebnych firanek swoje pierwsze ekologiczne woreczki. Akcja pozwoli nie tylko popularyzować zastępowanie  foliowych jednorazówek trwałymi ekosiateczkami, ale też nada drugie życie zalegającym w szafach tiulom i żakardom. Szykujemy prawdziwą firankową ekspansję!

Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców za wsparcie (fizyczne i duchowe) i zakup sprzętu, dzięki któremu projekt mógł ruszyć!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka


20 listopada świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka i rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Uczniowskie stroje zdominowane zostały przez wszelkie odcienie niebieskości: kolor ten wyraża m.in. zaangażowanie w obronę praw najmłodszych.

Była to wspaniała okazja do przypomnienia, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy. Nie zabrakło występów, piosenek, plakatów, pamiątkowych ulotek, a nawet konkursów. Wszystko po to, aby wszyscy -  mali i duzi - pamiętali o tym, że dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, które są tak samo ważne jak prawa ludzi dorosłych. Każdy dorosły był przecież kiedyś dzieckiem. Warto o tym pamiętać.

Tydzień Przedsiębiorczości


Późnym popołudniem 22 listopada grupa uczniów stawiła się w szkole, by rozegrać pierwsze partie gier  łączących w sobie elementy ekonomii i strategii. Początki nie były łatwe: wybrane planszówki wymagały  logicznego myślenia, kojarzenia, refleksu, podejmowania decyzji i współpracy.

Największą popularnością cieszyły się "Korpoludki" (ach, te emocje i wyzwania natury etycznej!) i nowe biografie kreowane dzięki  grze o nazwie "CV". Spotkania będą odbywać się cyklicznie raz w miesiącu.


Europejski Dzień Języków Obcych


Koniec września to od kilkunastu lat czas, w którym Rada Europy przypomina, że wielojęzyczność jest naszym europejskim dziedzictwem i kluczem do lepszego zrozumienia przedstawicieli różnych kultur. W ruch poszły kredki i smartfony: młodsi utrwalali wiedzę o flagach państw europejskich, starsi natomiast sprawdzali swoje umiejętności, korzystając z możliwości aplikacji mobilnych.

Dzień Głośnego Czytania


Święto obchodzone jest w Polsce od 2001 roku. Ma przypominać o tym, że czytanie niesie ze sobą wiele korzyści, począwszy od rozwijania wyobraźni czy wzbogacania zasobu słownictwa, aż po przyjemne spędzenie czasu wolnego. Tego dnia członkowie kółka teatralnego stanęli oko w oko z wymagającym odbiorcą, czyli swoimi młodszymi kolegami. W klasach pierwszych przedstawili swoje interpretacje warzywnej klasyki – siłowali się  rzepką, wzdychali do wtóru z selerem, szatkowali kartofle, buraki, marchewkę, fasolę, kapustę, pietruszkę, selery… i groch. Tak, nie zapominajmy o grochu.  W klasach starszych zagościł stary dobry Andersen w wersji standardowej, nieupudrowanej disneyowskim różem, czyli historia braci zmienionych w dzikie łabędzie i ich siostry.

Gdzie te chłopaki? W SP3!


Dzień, w którym żeńska część szkolnej społeczności spogląda na męskie poczucie humoru i rozumienie zabawy z nieco większą pobłażliwością? To musi być Dzień Chłopaka! Dziewczyny podarowały kolegom drobne upominki, przygotowały też - często własnoręcznie - słodkie co nieco. Wspólna zabawa jest dobrym sposobem na budowanie relacji, które czynią szkolne chwile przyjemniejszymi.

Srebrna Góra


2 października uczniowie klasy 6a pod opieką swoich opiekunów wyruszyli na trzydniową „Wycieczkę z Przygodą” do Srebrnej Góry. Na miejscu czekały na nich liczne atrakcje: zjazdy na linach z  wiaduktu dawnej kolejki zębatej, wspinaczka po ściance, jazda konna, strzelanie z łuków sportowych, wyprawa szlakiem sztolni dawnych kopalni srebra, zwiedzanie Fortu Donjon, pełna zagadek i zadań pozwalających na poznanie historii i przyrody tego urokliwego miejsca gra terenowa oraz liczne zabawy integrujące zespół klasowy. Ponadto uczestnicy wycieczki, przemierzając szlaki Gór Bardzkich, mogli podziwiać ich piękno jesienią. Wszystkim dopisywały dobre humory – zabawa była wyśmienita! Cali i zdrowi wróciliśmy do swych domów z bagażem pełnym nowych doświadczeń, niezapomnianych przeżyć i przygód.


XX Dni Promocji ZdrowiaO zdrowie powinno dbać się cały rok, ale czasem pojawia się okazja, by przypomnieć sobie to i owo albo zwrócić uwagę na rzeczy, które na co dzień nie budzą niepokoju, a okazują się kluczowe. 3 października doktor Magdalena Olbryt, odwołując się zarówno do wiedzy medycznej jak i historii konkretnych pacjentów, ukazała ciemne strony słońca. Prelekcji o czerniaku i konsekwencjach zbagatelizowania pierwszych objawów wysłuchali uczniowie klas ósmych. Dziewczyny z najstarszych klas wzięły udział w warsztatach przeprowadzonych przez członkinie Wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek – zdobyte umiejętności mogą pozwolić odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zmiany. Najmłodsi - uczniowie klas pierwszych i trzeciej - zaangażowali się  kolei w warsztaty udzielania pierwszej pomocy.


Na zdrowie! – czyli Dzień Uśmiechu


4 października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu: w szkolnych salach zawisły uśmiechnięte zrywki, które można było zachować na czarną godzinę albo podarować wybranym osobom. Zniknęły tak szybko, że nawet nie zdążyliśmy ich uwiecznić. Ciekawostka: gelotologia to nauka o śmiechu, który - jak się okazuje - odstresowuje, rozluźnia i podnosi odporność.

Dzień Tabliczki Mnożenia


4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dobra zabawa i matematyka? To możliwe! Łamigłówki, plakaty, zabawne rymowanki mające skłonić sceptyków do zgłębienia tajników mnożnych i mnożników, które - jak się okazuje - jednak przydają się w codziennym życiu. A przy okazji: łapki na muchy i iloczyny stanowią iście wybuchową mieszankę!


Święto Edukacji NarodowejZ okazji święta popularnie zwanego Dniem Nauczyciela młodsi członkowie koła teatralnego przygotowali program, w którym niezwykle przekonująco pokazali blaski i cienie życia ludzi związanych ze szkołą: uczniów, pracowników obsługi oraz nauczycieli. Przedstawione z ogromnym poczuciem humoru sytuacje rozgrywające się na korytarzach i w szkolnych salach wyglądały nadzwyczaj znajomo i wywoływały salwy śmiechu, przy okazji stanowiły pretekst do spojrzenia na siebie oczami innych przedstawicieli szkolnej społeczności.

Po części artystycznej nastąpiło podsumowanie minionego roku: wyróżnienie wybranych nauczycieli Nagrodami Dyrektora oraz oficjalne poinformowanie zebranych o przyznaniu p. Krystynie Łukasik Nagrody Burmistrza. Akademię zamknęły życzenia gości: przedstawicieli Rady Rodziców oraz wiceburmistrza Pszowa, p.  Piotra Kowola.

Tydzień Kodowania


W październiku obchodziliśmy Europejski Tydzień Kodowania, którego celem jest nie tylko promowanie programowania jako takiego, ale też zwrócenie uwagi na narzędzia, które pomagają zrozumieć zmieniający się świat, rozwijają kreatywność i pozwalają przekuć pomysły w działanie. Programowanie to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych.

Wbrew pozorom odbywało się to nie tylko na lekcjach informatyki, w czasie których można było sięgnąć do takich klasyków jak Minecraft, programować z Anną i Elsą, zgłębiać możliwości PixBloxa czy „poscratchować”, ożywiając  modele Lego WeDo, ale też na innych przedmiotach, na których trzeba obyć się bez dostępu do komputera: odkodowywanie ukrytych obrazków, kody QR, projektowanie własnych gier, zakodowywanie części mowy czy symboli związanych z przerabianymi właśnie lekturami, no i oczywiście kolorowe kubeczki! Tydzień kodowania bez kolorowych kubeczków nie byłby pełny.

Dzień Zdrowia Psychicznego


Zdrowie psychiczne wciąż jeszcze bywa tematem tabu, a o wizytach u psychologa czy psychiatry mówi się szeptem. Dni takie jak obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pozwala zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że nasza psychika może mieć gorsze chwile, a my z kolei  mamy prawo korzystać wtedy z pomocy specjalisty.

Uczniowie brali udział w spotkaniach prowadzonych przez szkolnego psychologa; a że lepiej zapobiegać niż leczyć, ich tematem były sposoby dbania o dobrą kondycję psychiczną. Poruszono również problem szkodliwości używania e-papierosów przez osoby nieletnie.


Wolność słowa a mowa nienawiści


21 października w ramach VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, prawnik - pani Anna Szymiczek, przeprowadziła dla uczniów klasy 8a i 8b prelekcję dotyczącą znaczenia Konstytucji w życiu obywateli.
Omówione zostały również zagadnienia wolności słowa oraz zagrożeń związanych z tzw. mową nienawiści. Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę, która umożliwi im rozpoznanie tego zjawiska i skuteczną obronę przed nim.

XIX Dzień Papieski


XIX Dniowi Papieskiemu towarzyszyło hasło “Wstańcie, chodźmy!”, będące tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Tematem działań podjętych w szkole było lepsze poznanie postaci papieża - Polaka oraz pielgrzymki, którą odbył w 1979r.


Superkoderzy

W bieżącym roku szkolnym uczniowie obu klas piątych biorą udział w programie #SuperKoderzy, który realizowany jest pod patronatem fundacji Orange. W ramach ścieżki Pogromcy języków, wykorzystując możliwości robotów mBot, zrealizują interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej powieści ,,Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz wykonają animację wzbogaconą o dialogi nagrane w języku obcym. W czasie pierwszych zajęć uczestnicy projektu przypominali sobie działanie programu Scratch oraz składali modele robotów zakupione za grant finansowy otrzymany od Fundacji Orange.


Klasy pierwsze
Uczniowie klas pierwszych poznali przepisy ruchu drogowego, ćwiczyli też prawidłowe przejście przez pasy dla pieszych. Naszych najmłodszych w codziennej drodze do szkoły dzielnie wspomaga nasza STOP-ka, pani Karolina. Zdobyte umiejętności pierwszoklasiści utrwalali podczas zabawy, budując skrzyżowania i przejścia dla pieszych.
Spotkanie z dzielnicowym

9 września podczas spotkania z dzielnicowym, starszym aspirantem panem Jackiem Jendrysikiem,  przypomniane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w czasie drogi do szkoły, odpowiedniego zachowania w razie ataku psa oraz właściwego reagowania na zaczepki ze strony nieznajomych. Była to także okazja, by przypomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z internetu oraz o skutkach stosowania używek.

Narodowe Czytanie

10 września ósmoklasiści dołączyli do promowanej przez Parę Prezydencką akcji Narodowego Czytania.  Czy można odnieść codzienność życia rodzin górniczych do treści największych dzieł literatury narodowej? Uczniowie udowodnili, że jest to możliwe, zestawiając strach o bliskich i doświadczenie ich utraty z historią bohaterów "Dymu" Marii Konopnickiej.

Tydzień Kreatywności

15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto uczniowskiej kreatywności. W tym roku obchodzone było przez miliony uczniów w ponad 180 krajach. Tylko w Polsce do projektu dołączyło prawie tysiąc szkół, a wśród nich była też pszowska Trójka.

Kropka rządziła przez okrągły tydzień: uczniowie na przykładzie historii Vashti poznawali genezę święta, wykorzystywali alfabet Morse’a i Braille’a, kodowali, projektowali własne kropki – również zawodowe, pozowali do zdjęć, tworzyli napisy z nakrętek, roniąc przy tym obficie krople potu, podążali hula-hoopową ścieżką, mnożyli i dzielili z pomocą kropkowej gąsienicy, tworzyli drzewa talentów, wpisywali w kropkę emocje, stawiali kropkę nad „i”, słowem – działo się!

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Pod takim hasłem 19 września odbyła się kolejna edycja akcji, która ma przypominać o konieczności zadbania o środowisko. Popularne Sprzątanie Świata, proste działanie polegające na zbieraniu śmieci, uzmysławia, że o ile sprzątanie idzie nam całkiem sprawnie, to wciąż duży problem stanowi zwykłe nieśmiecenie, a prawdziwym wyzwaniem  jest zmiana codziennych nawyków, które przyczyniają się do lawinowego wzrostu ilości odpadów, jakie produkujemy.

Dzień Emotikona

Według „The Telegraph” emotikony to najszybciej rozwijający się język na świecie. Kariera popularnych buziek rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. W 2015r. Oxford Dictionary wybrał jedną z nich na słowo roku; wyróżnienie otrzymała Face With Tears of Joy! Ich zadaniem miało być ułatwianie przekazywania emocji w komunikacji wirtualnej.

20 września emotikony i emoji opanowały szkolne korytarze i sale: zaroiło się od kreacji, gadżetów, przypinek, maskotek, poduszek i pluszaków. Dzień Emotikona był świetną okazją do podejmowania prób nazywania uczuć oraz rozmów o emocjach.

Zmalujmy coś razem!2 września zabrzmiał pierwszy w tym roku szkolnym dzwonek i ostatecznie przepłoszył wakacje. Uczniowie starszych klas powitali swoich kolegów zaproszeniem do wspólnego działania: przygotowali krótki program, w którym przypomnieli, że tak jak w piórniku każdy element wyposażenia ma swoje miejsce i czemuś służy, tak i w szkole każdy uczeń jest ważny, a drzemiący w nim talent świetnie dopełnia całość. Razem możemy więcej!

Tego dnia rozpoczęło również swoją szkolną przygodę 31 pierwszoklasistów. Pasowanie na ucznia, nowi koledzy, sesja fotograficzna, wzruszenie rodziców – to wszystko sprawiło, że tu i ówdzie ukradkiem popłynęła łza. Na szczęście na zapleczu czekały przygotowane wcześniej tradycyjne rogi obfitości, które szybko poprawiły zwarzony humor.


...